Reklamları Kapat!

Miraciyye Saklı Miras (2018) Film İzle | 1080p |

0
Filmleri izledikden sonra yorum yapmayı unutmayın.Sizin yorumlarınız bizim için çok önemlidir.
Film Bilgileri
Miraciyye Saklı Miras (2018) Film İzle

Miraciyye Saklı Miras (2018) Film İzle |1080p|

Miraciyye Saklı Miras (2018) Film İzle filmi, – puan alarak 2017 – Türkiye yapımı olan filmin konusunda ise Filmin Konusu : 18. yüzyılın başlarında vefat eden büyük bestekâr Nâyî Osman Dede’nin kaleme aldığı ve bestelediği Mirâciyye, Türk müziğinin başyapıtlarından birisi kabul edilir. Kurmaca Film, Raci’nin çocukluk, gençlik ve orta yaş dönemleri üzerinden dört ayrı hikâyeyle saklı miras Mirâciyye’nin peşine düşme serüvenini konu edinir. Birinci hikâyede küçük Raci ve arkadaşları, Anadolu’da bir köy evinde Fatma Teyzenin dilinden Mirac mucizesini dinlerler. İkinci hikâyede yirmili yaşlarda bir konservatuvar öğrencisi olan Raci’nin sema meşk etme serüvenine şahitlik ederiz. Üçüncü hikâyede Mirâciyye’nin kayıp bestesinin peşine düşmüş kırklı yaşlardaki musikişinas Raci’yi izleriz. Mirâciyye meşk serüveninin dünden bugüne bir özetini sunan dördüncü hikâyenin mekânı, Mirâciyye geleneğinin elli yılı aşkın bir zamandan beri sürdürüldüğü Nûmâniye Dergâhı’dır. Bu hikâyenin anlatıcısı, çocukluğundan beri Mirâciyye meşklerinin ve Nûmâniye Dergâhı’nın içinde bulunan ve bugün Mirâciyye icralarını özel gayretiyle sürdüren şahsiyetlerden Mehmed Safiyüddîn Erhan Efendi’dir. Yine bir Mirac kandili günü Nûmâniye Dergâhı’nda Mirâciyye icra edilir. Raci ve küçük kızı da meşkin dinleyicileri arasındadır.
“Mirâciyye’yi dinledin mi?”
Bu soruyla başlayan yolculukta perdeleri aralamaya devam ediyoruz. Araştırma, ön hazırlık, çekim ve post-prodüksiyon aşamalarını sona erdirdik.
Nûmâniye Dergâh’nın zeminine yerleştirdiğimiz filmi dört hikâye üzerine kurduk.
Birinci hikâye ile film bizi Anadolu’da bir köy evine götürüyor. Üç küçük çocuk -biri başkarakterimiz Raci- bir meczup ve Fatma Teyze. Fatma Teyze bize eserin oluşma nedeni Mirac’ı anlatıyor.
İkinci hikâyede Raci, Kadri Dede ile meşk yolculuğunda Nayî Osman Dede’yi, Mirâciyye’yi nasıl yazdığını dinliyor ve İstanbul’da Mirâciyye’nin dokunduğu mekânlara yolculuk ediyor.
Üçüncü hikâyede Raci artık bir müzisyen ve günümüzde eserin korunduğu en önemli şehir Bursa’da Mirâciyye’yi özellikle de kayıp bahir Nevâ’yı arıyor.
Ve artık dördüncü hikâye ile “Mirâciyye’yi dinledin mi?” sorusunun sorulabilmesinin sebebi Safiyüddin Erhan’ın yanına gidiyoruz. Safiyüddin Erhan’ın şahsi gayretlerinin neticesi bugün dinleyebildiğimiz icralar ve Mirac-ı Nebî ile ziynetlenmiş bir mekân; Bursa’da Nûmâniye Dergâhı.
Asırlar önce bir kandil gecesi Üsküdar Nasuhi Dergâh’ında başlayan Mirâciyye geleneği, bu film ile yeniden hayatımıza giriyor.

Kategori: 2018 Filmleri, Belgeseller, Türkçe Dublaj Filmler

Yorum Ekle
İsim
E-Mail

Filmden Bir Sahne ile İlgili Bilgi Verecekseniz İşaretleyiniz
Sitemizde şuan toplam 881 film, 0 dizi, 0 haber bulunmaktadır.